Niedziela, 5 maja 2024

Biura hybrydowe: zalety i wady

6 grudnia 2023

Łączy w sobie tradycyjne i nowoczesne rozwiązania, aby zwiększyć wydajność zróżnicowanego zespołu. Czy inwestycja w biuro hybrydowe ma sens? Omawiamy zalety i wady hybrydyzacji.

Nowoczesny open space

W ostatnich latach sposób aranżacji biur zmienił się diametralnie. Dni wąskich korytarzy i zamkniętych biur są policzone. Zastępują je nowoczesne, przestronne, otwarte przestrzenie. Są one zaprojektowane tak, aby wizualnie wyeliminować hierarchię, zapewnić pracownikom większą swobodę ruchu i ułatwić komunikację między zespołami.

Nie jest to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli projekt nie uwzględnia potrzeb firmy oraz charakteru i zakresu pracy. Praca w ciszy lub odosobnieniu jest często niezbędna do efektywnej realizacji zadań. Pozwala na zebranie myśli i przeprowadzenie wideorozmowy z klientem.

Biura hybrydowe to kompromis między tradycjonalizmem a nowoczesnością. W ostatnich latach zyskały one na popularności. Czym jest hybrydowe miejsce pracy? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Hybrydowe biuro, które równoważy prywatność i swobodę

Zdjęcie Dzięki zastosowaniu mobilnych, lekkich ścianek działowych Soniq oraz modułowych boksów Ligo możliwe jest stworzenie idealnej strefy relaksu nawet w otwartej przestrzeni.

Biura hybrydowe powstały z myślą o klientach, którzy na co dzień współpracują z innymi podmiotami - firmami, partnerami czy freelancerami. Hybrydyzacja to aranżacja przestrzeni uwzględniająca potrzeby pracowników. To konglomerat, który składa się ze stref do kreatywnej pracy zbiorowej, stref do indywidualnej pracy koncepcyjnej oraz stref do odpoczynku.

Nie ma hybrydowego planu biura, który pasuje do wszystkich - zależy to od potrzeb i możliwości każdej firmy. Priorytetem jest równowaga między swobodą a prywatnością. Wszechstronność jest kluczowa - w zależności od nastroju czy preferowanego stylu pracy pracownika, może on znaleźć miejsce, które będzie mu odpowiadało i umożliwi wykonywanie obowiązków bez ograniczeń.

Jak wygląda biuro hybrydowe?

W hybrydowym miejscu pracy można znaleźć oddzielne obszary, które są wolne od hałasu. Najpopularniejsze są nowoczesne kabiny akustyczne hushhone, umożliwiające prowadzenie poufnych rozmów telefonicznych. Występują one również w wersji hushMeet, która pozwala na pracę zespołową, "burzę mózgów" oraz hushWork, która zapewnia możliwość pracy indywidualnej.

Nowoczesna sala konferencyjna (szkoleniowa, biznesowa), idealne rozwiązanie do każdego biura.

W przestrzeni coworkingowej świetnym rozwiązaniem są ściany dźwiękochłonne. Mogą być mobilne lub stacjonarne. Akustykę w biurze znacznie poprawiają panele i wykładziny dźwiękochłonne. Elastyczność i mobilność to kluczowe elementy wyposażenia. Minimalistyczne meble modułowe to dobry wybór, ponieważ można je łatwo i szybko dostosować do aktualnych potrzeb.

Kluczowym elementem biur hybrydowych są strefy chilloutu. Wydzielone obszary, w których pracownicy mogą się zrelaksować i odetchnąć. Połączenie designerskich ścian, stylowych sof i wygodnych foteli z ciepłą, niebanalną kolorystyką pozwoli zregenerować siły.

Jakie są zalety i wady biur hybrydowych?

Biuro hybrydowe jest symbolem orientacji pracowników. Komfort jest kluczem do produktywności zespołu.

  • Połączenie obszarów prywatnych i otwartych z jednej strony pozwala na odosobnienie. Z drugiej strony poprawia komunikację między zespołami.
  • Korzystanie z nowoczesnej przestrzeni coworkingowej lub relaksacyjnej nie tylko zachęca do interakcji społecznych i sprawia, że pracownicy chętniej identyfikują się z firmą, ale także sprzyja kreatywnemu myśleniu.
  • Otwarte przestrzenie w nowoczesnym formacie charakteryzują się naturalnym światłem i zielenią. Wykazano, że znacznie obniża to poziom stresu. Praca w otwartej przestrzeni również zmniejsza napięcie.
  • Nie ma wytycznych dotyczących organizacji przestrzeni hybrydowej. Biuro można urządzić według własnego uznania, najlepiej w porozumieniu z pracownikami lub zgodnie z wizerunkiem firmy i dynamiką pracy.
  • Aranżacja jest elastyczna. Rozmieszczenie elementów można dowolnie zmieniać dzięki modułowym i mobilnym elementom.

Wady hybrydowego stylu biura

Hybrydowy styl aranżacji biura może zacierać granice między przestrzenią pracowniczą a biurową. Pracodawcy mogą chcieć wykorzystać swoich pracowników, tworząc przytulne, komfortowe środowisko. Zachęci ich to do spędzania większej ilości czasu w biurze. Pracownicy mogą z kolei nadużywać "cieplarnianego" środowiska i zaniedbywać swoje obowiązki. Jak zawsze, złotym środkiem jest korzystanie z zasobów w sposób odpowiedzialny i rozsądny.

Zapisz się do naszego newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich... Wyrażam zgodę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu przesyłania mi informacji handlowych, w tym informacji o promocjach, promocjach i ofertach dotyczących MIKOMAX Spółka z o.o. Dostawcza 4, 93-231 Łódź.

Oświadczam, że zapoznałem się z treścią informacji...

Oświadczam, że zapoznałem się z informacjami dotyczącymi administratora danych osobowych, a także z zasadami postępowania z danymi oraz prawami osób, których dane dotyczą, zgodnie z RODO, zawartymi w Polityce prywatności.

Zarejestruj się!